Nordic walking ve světle technických parametrů

Technické parametry u nordic walkingu se týkají zejména holí. Existují hned dva základní způsoby nastavení jejich výšky. Ten první spočívá ve vynásobení výšky těla koeficientem stanoveným na 0,66. Druhý způsob nastavení je jednodušší a řídí se pravidlem, které říká, že rukojeť se musí nacházet ve stejné výšce jako je pupek.

Správná technika chůze se odvíjí hned od několika faktorů. Tím prvním je již zmiňovaná délka holí, druhým jejich velikost a také samotné výška a hmotnost člověka, který se tomuto sportu věnuje. Délka kroku by měla být při nordic walkingu v naprostém souladu s činností rukou. Hole se musí při samotné chůzi odrážet a pomáhat v pohybu. Nikdy holemi nemiřte směrem vpřed, jelikož by mohlo dojít k nepříjemnému zranění a také by se to rozhodně neslučovalo s kvalitní technikou. Nordic walking představuje diagonální chůzi. Levá ruka musí jít dopředu s pravou nohou a naopak pravá ruka jde dopředu s nohou levou. Přední hůlku musíte držet nataženou. Dejte si pozor, aby její výška byla do úrovně pupku. Druhou ruku bychom měli držet vzadu. Hůlky zůstávají vždy za tělem vzadu.

Rozhodně při chůzi nezapomínejte na ruce. Ostatně právě horní končetiny jsou velmi důležité i při jiném cvičení. Na otázku, kde si můžete nordic walking vyzkoušet, lze najít jednoduchou odpověď, která říká, že kdekoli.

Své dovednosti můžete porovnat na některých závodech, které se konají po celé Evropě. V tuzemsku si klidně můžete porovnat svou výdrž na běhu Kerteamu, do něhož je vložen i závod v nordic walkingu. Tento závod je dlouhý 6 kilometrů. Ti z vás, kteří s tímto sportem začínají, si budou moci vše vyzkoušet pod vedením zkušeného instruktora. K dispozici budete mít trasu kolem Chuchelského háje. Klidně si budete moci půjčit i hůlky, které jsou na tento sport speciálně určené, ale povětšinou mají závodníci svou vlastní výbavu.

Comments are closed.